Tenhle článek je pro noční sovy i ranní ptáčata. Ať už se ztotožňujete s jakoukoliv z těchto skupin, jedno máme všichni společné. Když spíme špatně či málo, býváme často podráždění, nevrlí a smutní. Deprivaci se pak snažíme dohnat litry kávy nebo sladkostmi.
Naštěstí můžete pro svůj kvalitní a hluboký spánek něco udělat ještě dnes. Pokud si osvojíte alespoň některé z následujících zásad, může se váš spánek zásadně změnit k lepšímu. Zkusíte to?
Sestavte si menu pro lehčí žaludek i hlavu
Sice si často přejeme sladké sny, sladkých potravin bychom se ale před spaním měli vyvarovat. A není to jediné jídlo, které vám může zkazit sny.
Raději si nechte zajít chuť na smažená, těžká a kořeněná jídla, dále na sladkosti i ovoce s vysokým podílem cukru a jakákoliv jídla, která vás nadýmají. Co se týče pití, vyhněte se syceným sladkým nápojům, alkoholu a nápojům s kofeinem (káva, černý a zelený čaj, energy drink).
Naopak na klidný spánek vás připraví lehká večeře, kterou si dáte nejpozději 2—3 hodiny před spaním. Může to být celozrnný chléb s tvarohovou pomazánkou a zeleninou, zeleninové rizoto nebo lehký salát s kuřecím masem. K pití je pak ideální čistá voda, případně bylinný čaj podporující spánek. Každopádně důležité je se nepřejídat, aby si váš žaludek v noci v klidu odpočinul.
Zhasněte modré světlo
Tento tip není moc populární, ale funguje. Když si odpustíte nekonečné noční scrollování Instagramem nebo vyřizování posledních pracovních e-mailů před spaním, bude se vám lépe usínat. Uvádí se, že přísun tzv. modrého světa byste měli omezit 1—2 hodiny před spaním.
Proč? Modré světlo, které vyzařují vaše mobily, tablety nebo počítače, potlačuje produkci spánkového hormonu melatoninu. Mozek si tak jednoduše myslí, že je den, a bude vás držet v bdělosti.
Najděte své blahodárné spací rituály
Jak ještě můžete pomoct tomu, abyste se dobře vyspali?
Určitě dbejte na dodržování spánkového režimu. Tělo má rádo pravidelnost a pokud ho „naučíte”, že chodíte spát a vstáváte v podobné časy, samo se dokáže zklidnit či zaktivovat. Při vstávání pak doporučujeme probrat se s prvním zazvoněním budíku a nedopřávat si pár minut spánku navíc. Oddalování budíku spojené s několikaminutovým spánkem vás maximálně tak unaví a sebere vám energii potřebnou k fungování během dne.
Od počítání oveček vás může zachránit i obyčejná teplá koupel s bylinnými přísadami nebo krátká meditace či dechové cvičení, kterému se pár minut před usnutím budete věnovat. Platí totiž, že jít spát s čistou hlavou podporuje přirozené usínání a minimalizuje výskyt nočních můr, kvůli kterým si neodpočinete.
Vytvořte si oázu zdravého spánku
Jste dokonale vyzenovaní, ale pořád se vám nedaří usnout? K dobrému spánku vám rozhodně pomůže i prostředí, ve kterém usínáte.
Vytvořit si doma ráj všech spáčů je poměrně jednoduché. Myslete na kvalitní závěsy, které dobře zatemňují místnost, a také na to, abyste měli v ložnici vždy dobře vyvětráno. Klíčem ke snadnému usínání je i správná teplota vzduchu, která by měla být kolem 19 °C. Naopak v přetopené místnosti s vám dobře spát nebude.
Dalším fíglem, který pomůže zlepšit vaše spaní, je volba správných materiálů ložního prádla. U prostěradel a povlečení doporučujeme volit prodyšný a přizpůsobivý materiál. Ideálně tedy takový, který vás v zimě zahřeje a v létě ochladí a osvěží. Při výběru povlečení je tak dobré koukat po materiálech jako mušelín, perkál, renforcé nebo satén.
Nejen kvalitní a měkoučký materiál, ale i vzor lahodící oku se postarají o to, že se do postele budete každou noc opravdu těšit. Jen se vám může stát, že s vám pak z postele nebude chtít ven.