Co je perkál a proč se z něho šije kvalitní povlečení?

Perkálové povlečení se v současnosti stává u našich zákazníků velmi oblíbeným. Jedná se o 100% bavlněnou látku, která ale oproti běžným tkaninám vyniká svou jemností a pevností.

Vyrobená ze 100% bavlněné dlouhovláknové česané příze. Česaná příze má hned několik výhod oproti přízi nečesané. Je jemnější, nedráždí pokožku a zabraňuje tak nepohodlí během spánku. Snižujeme tak šanci, že se v noci budeme probouzet kvůli nepříjemným pocitům a naopak zvyšujeme pravděpodobnost dosažení hlubších fází spánku, které jsou klíčové pro naši regeneraci.

 

Benefitem česané příze je pak i lepší vstřebatelnost barev, díky které je potisk na látce živější a bude vypadat skvěle i po opakovaném praní. Navíc perkál praním získává ještě větší měkkost a jemnost. V neposlední řadě má česaná příze lepší termoregulační vlastnosti a větší prodyšnost. Oproti klasické nečesané přízi nepouští chloupky, které pak člověk v průběhu spánku dýchá. Je tedy určitě lepší variantou i pro astmatiky.

 

Důležité je také zmínit dva procesy, které z perkálu dělají ještě dokonalejší látku. Prvním je mercerace, která perkálu dodává ještě větší jemnost a především lesk podobný hedvábí. Druhým je pak sanforizace, která nám zajistí, aby se perkál nesrazil a zachoval si původní tvar po delší dobu. Hustotu tkaní nám definuje hodnota TC, která udává součet nití ve směru osnovy a útku na jeden palec. V případě perkálu je tato hodnota 200.

 

Mysleli jsme i na ty, kteří nemají žehlení zrovna v oblibě. Perkálové povlečení jsme se rozhodli vytvořit i v krepové variantě. Krepový perkál má trochu vyšší gramáž (145g/m2) a hodnotu TC 220. I na tento materiál přenášíme digitálním tiskem vzory, které tvoří naše grafička a malířka Tereza.

Povlečení z perkálu, stejně jako všechny naše výrobky, je opatřeno certifikátem OEKO-TEX Standard 100. V roce 2024 proběhl u nás ve firmě audit, aby nám tento certifikát mohl být udělen. Stejnou pečlivost, jako u výběru materiálu, vkládáme i do samotného šití. Perkálové povlečení šijeme v České republice za použití poloautomatických strojů, které umožňují použití pevnějšího, odolnějšího stehu a precizního zašití rohů. Nestane se tak, že by se povlečení začalo párat z důvodu nezapošité nitě.